Co možná nevíte a vědět byste měli…
Okurka salátová je dnes nejrozšířenější odrůda okurek. Původně pochází z Indie, do Evropy se dostala až ve středověku. Její první skleníkové druhy se objevily až v druhé polovině 19.a století v Anglii. Nejvíce druhů okurek najdeme v současné době v Africe. Okurky se pěstují po celém světě, ale největším producentem těchto dužinatých bobulových plodů je Čína. Mladé okurky vyrůstají s trnitou bradavičnatou slupkou, která se v průběhu jejich růstu zjemní. Okurky se sklízejí v různých velikostech a váhách. Většinou se jejich délka pohybuje kolem 25 cm při průměrné váze 400 g, výjimkou ale není délka 45 cm a váha kolem 1,5 kg. Některé druhy, například Miniokurky, velmi oblíbené např. v Německu nebo ve Francii, ale dosahují délky maximálně 15 cm a průměrné váhy pouze okolo 150 g.
Okurka nakládačka je druhově velmi podobná okurce salátové, ale pěstuje se výhradně venku na polích ve variantě s hladkým povrchem, a nebo trnitým povrchem. Okurky nakládačky dosahují většinou délky kolem 10 cm. Okurky, které přerostou tuto délku, se výborně hodí k rychlému mléčnému kvašení. Dostaly tak příznačný název „rychlokvašky“.
Hlavní okurková sezóna trvá od srpna do září. Zajímavostí je, že na trh se i v této sezonní době dostane jen nepatrný zlomek sklizně. Většina z nich se konzervuje ve skladkokyselém nálevu.
Tip pro nákup: Salátové okurky se prodávají zabalené ve fólii, aby vydržely déle křupavé.