Co možná nevíte a vědět by jste měli …
Hruška pochází stejně jako jablko z jihozápadní Číny. Šlechtění hrušek se věnovali již ve starověkém Řecku, v té době byly hrušky poměrně tvrdé a bylo doporučováno, aby se vařili. Podle starých receptů se k k nim při vaření přidávalo víno a tuk. Ke vzniklé „povidlové hmotě“ se poté přidávala mouka a pekl se z ní ovocný koláč. Od 17. století se hrušky považují za „módní ovoce“ Zejména ve Francii, Belgii a Anglii. Dnes se hrušky pěstují po celém světě, ale nejvýznamnějším producentem je Čína, která se podílí na produkci tohoto plodu 45% tj. cca 15 milionů tun ovoce ročně.
Hrušky obsahují mnoho účinných látek pro zdraví a svým složením, je velmi podobná jablku. Na rozdíl od něj však obsahuje dvakrát vyšší podíl vlákniny ale nižší podíl vitaminu C. Také má velmi nízký podíll ovocných kyselin. Pro něj se hrušky považují za ovoce povolení v dietním režimu. Vyznačují se vyváženým podílem minerálních látek, stopových prvků a vitaminů, hlavně skupiny B, draslíku a kyseliny listové. Hrušky působí antitoxicky, posilují srdce a krevní oběh, pročišťují organizmus, pomáhají při zažívacích potížích, onemocněních ledvin.
Pro dobrou náladu jezte hrušky …
Tip pro nákup: Hrušky jsou velmi citlivé na otlačení. Měkké žluté plody s hnědými skvrnami jsou přezrálé a velmi rychle se zkazí.