Co možná nevíte a vědět by jste měli…
Šťavnaté stolní hroznové víno je koncem léta a začátkem podzimu hlavním ovocem.
Réva vinná je velmi stará rostlina. Prapůvodní formy byly rozšířené již před 130 miliony let. Za její pravlast je považováno Zakavkazsko a Střední Asie, kultivována byla před 5000 lety ve starověkém Egyptě. Staří Řekové a Římané si byli dobře vědomi pozitivních zdravotních účinků hroznového vína a tak se pěstování Révy velmi rychle rozšířilo i za brány Říše Římské, dále do Francie, Německa, Španělska ale také do Čech. Dnes se Réva pěstuje v mírném pásmu po celém světě a tak v produkci zaujímá celosvětově druhé místo, hned po citrusových plodech. Zajímavé je, že z celkové světové produkce vinné Révy se pouze 10% konzumuje ať už v čerstvém nebo sušeném stavu a zbývající plody jsou využity při výrobě vína a moštu.
Hroznové víno má vysoký obsah vitaminů skupiny B a minerálních látek vápník, draslík, fosfor a dále obsahuje stopové prvky, balastní látky a např. také kyselinu ellagovou, která má ve srovnání s jinými fenolovými kyselinami až čtyřnásobně vyšší protirakovinový účinek.
Hroznové víno je tzv. „přírodní léčivo“ tvořené zejména vodou a pak sacharidy v podobě hroznového a ovocného cukru. Dodává okamžitou energii, reguluje hladinu cukru v krvi, odvodňuje, podporuje zažívání, imunitní systém, pročišťuje cévy a zpevňuje tkáně, je ideálním ovocem pro podzimní dietu. Prospívá při únavě, nervozitě a depresích, posiluje nervy.
Na pultech našich obchodů narazíte na mnoho odrůd. Nejrozšířenější a také nejoblíbenější stolní a rozinková odrůda jsou tzv. Sultánky. Jedná se o tekoslupké, velmi sladké plody.
Tip na nákup: Většina nabízených plodů na pultech našich obchodů je chemicky ošetřena, proto by se měla před konzumací oddělit od stonku a pečlivě omýt teplou vodou.